Floryda

Klimat… podatkowy!

Zastanawiałem, się od czego zacząć tę podstronę. Od klimatu? To przecież wiemy. Zacznijmy zatem od klimatu, ale podatkowego.

  • Co za ulga! Stan Floryda nie pobiera podatku dochodowego. $0! A jaka jest to ulga wiedzą najlepiej rezydenci np. New York City, gdzie podatek ściąga nie tylko stan Nowy Jork, ale też miasto Nowy Jork i do tego jest on dotkliwie wysoki! Przekonałem się sam mieszkając w granicach miasta NY przez 13 lat. Jeżeli mieszkasz w stanie Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, California, Illinois, lub innym gdzie dochody są wysoko opodatkowane, przeprowadzka na Florydę może nieśc ze sobą wielką ulgę w tym względzie.
  • Podatki od nieruchomości. Przez ostatnie dekady, na Florydzie również wzrosły, ale wciąż nie przekraczają granicy przyzwoitości i są, w mojej ocenie, o wiele bardziej uzasadnione. Myślę też, że są one też stabilniejsze niż w innych stanach mimo, że konkretnych liczb w odniesieniu do danej nieruchomości przewidzieć nie sposób. Tutaj zachęcam do porównania wybranej okolicy lub konkretnej nieruchomości z podatkiem katastralnym jaki płacicie w obecnym miejscu zamieszkania, jeżeli jesteście właścicielami domu.
  • Jeżeli masz własną firmę, która nie jest przywiązana do lokalizacji, warto pomyśleć o przeprowadzce. Firmy transportowe, biznesy internetowe, firmy iwestycyjne i handlujące na giełdzie, firmy budowlano-remontowe (popyt na te usługi jest obecnie ogromny) mogłyby oszczędzać na podatkach pracując z Florydy. Może warto też otworzyć filię Twojej firmy na Florydzie? Oczywiście każda sytuacja jest inna i zanim coś postanowisz, skorzystaj z porady kompetentnego doradcy podatkowego.

Klimat

Nie przepadam za pisaniem o rzeczach oczywistych, dlatego napiszę niejako z obowiązku i krótko. Na Florydę warto się przenieść, bo klimat jest miły i gorący. Za gorący? Mieszkałem tam 6 lat i zamieniam (nie do końca) w ciemno na zimy w Chicago! Mowi się, ze słońce świeci przez 360 dni w roku – nie liczyłem, ale na Florydzie zwykle jest jasno i pogodnie.

Praca zdalna

Coraz więcej firm pozwala a nawet zachęca do pracy z domu. Myślę, że dużą zaletą jest mieszkanie w pięknym i ciepłym miejscu, tam gdzie inni przyjeżdżają na wakacje, z dostępem do najpiękniejszych plaż i ciepłych wód Zatoki Meksykańskiej (sorry Kalifornia)! Jeżeli można pracować z Florydy, to rozwiązanie może dla wielu z Was mieć wiele zalet nie do pogardzenia.

Ceny domów

W ostatnich latach domy na Florydzie znacznie drożały, co nie jest zaskoczeniem, kiedy dowiadujemy się z różnych źródeł, że na Florydę każdego dnia przeprowadza się w ostatnich latach średnio niemal 1000 osób dziennie. Są też inne czynniki wpływające na wzrost cen domów, ale to już temat na inną okazję. Mimo wszystko, warto jest porównać ceny w Twojej okolicy z tym co mógłbyś kupić w stanie Floryda za wartość Twojego obecnego domu. Wciąż, takie porównanie może wypaść korzystnie jeżeli mieszkasz w droższej okolicy.