Floryda bez granic

Informacje przydatne dla inwestorów zagranicznych

Inwestorzy z całego świata kupują na Florydzie

Na Florydzie, nieruchomości kupują inwestorzy z całego świata. Wartość ich transakcji w 2021 roku wyniosła $12.3 miliarda. Dominują nabywcy z Kanady, którzy zainwestowali $1.8 miliarda, co stanowi 18% wartości całego obrotu w 2021 roku.

W raporcie Florida Realtors na liście 13 krajów, których mieszkańcy kupowali nieruchomości w słonecznym stanie – poza Kanadą – znajdziemy Kolumbię, Argentynę, Brazylię, Wenezuelę, Meksyk, Peru, Wielką Brytanię, Chile, Chiny, Niemcy, Francję i Włochy. Obywatele Polski również kupują na Florydzie, ale jeszcze stanowią oni znacznie mniejszą grupę i nie znaleźli się w pierwszej trzynastce.

Kilka powodów, dla których inwestorzy zagraniczni wybierają Florydę

Powody takie jak klimat czy też system podatkowy stanu Floryda mogą zachęcać do kupna i inwestycji na Florydzie zarówno obywateli USA jak i obcokrajowców. Ponieważ ta podstrona przeznaczona jest dla osób spoza USA, skoncentruję sie na tych aspektach, które dla kupujących z zagranicy mogą być ważne oraz przede wszystkim korzystne.*

  • Prestiż. Floryda bez wątpienia jest atrakcyja turystycznie, a wiele miejsc jest postrzeganych jako prestiżowe.
  • Inflacja. Inflacja jest faktem i to w skali globalnej, a przynajmniej w krajach świata zachodniego. Wielu inwestorów zakup nieruchomości traktuje jako ochronę przed niszczącymi skutkami inflacji. Wartość nieruchomości wycenionej w dolarach amerykańskich może przynieść dodatkowe korzyści dla osób z wielu krajów jeżeli ich papierowy pieniądz straci więcej niż dolar USA.
  • Dywersyfikacja. Inwestorom pojęcia dywersyfikacja nie trzeba tłumaczyć. Osoby, które posiadają akcje firm, metale szlachetne, dzieła sztuki, własne firmy, czy też nieruchomości w innych krajach, mogą – dodając do portfolio na przykład domy do wynajęcia na Florydzie – nie tylko korzystnie zainwestować, ale też dodatkowo dywersyfikować swoje portfolio.
  • Zwrot na inwestycji. Mimo, że ceny nieruchomości na Florydzie w ostatnich dwóch latach znacznie wzrosły, inwestorzy zagraniczni z niektórch krajów wciąż mogą osiągnąć lepszy zwrot na inwestycji niż na własnym podwórku.
  • Ceny. Mimo wzrostów cen, warto porównać ceny domów i mieszkań na Florydzie z cenami w swoim kraju. Z perspektywy innych rynków Floryda może okazać się konkurencyjna.
  • Stabilność przepisów i korzystne prawo podatkowe w odniesieniu do nieruchomości. Tutaj oczywiście można polemizować i zastanawiać się czy w obecnej sytuacji w ogóle można mówić o stabilności na świecie, ale to już zostawiam Państwa ocenie. Zapytajcie też swojego doradcy podatkowego jak rozkłada się amortyzacja wynajmowanego lokatorom domu w USA i jakie korzyści podatkowe czerpią z tego właściciele wynajmowanych nieruchomości. Ponadto, sprzedaż domu na warunkach tzw. 1031 Exchange, mimo wzrostu jego wartości, może nie skutkować opodatkowaniem zysków kapitałowych przez IRS, pod warunkiem spełnienia wszystkich określonych przepisami wymogów; to tak jak napisałem powyżej są pytania do ekspertów podatkowych, a ja chciałbym zasugerować, że warto je zadać i dowiedzieć się szczegółowo jakie zastosowanie konkretne przepisy mają w Państwa sytuacji. Porównanie z przepisami we własnym kraju również wydaje się warte zachodu.
  • Możliwości. Popyt na wynajmowane nieruchomości na Florydzie jest obecnie ogromny. Domy i mieszkania wynajmowane są długoterminowo (kontrakt zgodnie z przepisami na maksymalnie 12 miesięcy; następnie można go odnawiać) lub sezonowo. Oczywiście cena zależy od standardu i lokalizacji, ale często może przyprawiać o zawrót głowy. W przypadku wynajmu sezonowego, przez część roku nieruchomość można zatrzymać do użytku własnego, rodziny lub przyjaciół.

Oferta

Nie tylko znajdę dla Ciebie dom, mieszkanie, lub większą inwestycję, ale też chętnie zajmę się jej zarządzaniem na korzystnych dla Ciebie warunkach.

Aby dowiedzieć się więcej, proszę o kontakt: floryda@wojciechsuchanek.com / tel. (630) 362-7655

*Zastrzeżenie: nie jestem doradcą finansowym lub podatkowym, a moje spostrzeżenia nie są poradą w świetle obowiązujących przepisów. Jako licencjonowany agent realnościowy, zgodnie z przepisami, nie udzielam porad finansowych, podatkowych, prawnych, ani żadnych innych poza informacją związaną bezpośrednio z nieruchomością będącą podmiotem transakcji. Dlatego też moje spostrzeżenia należy skonsultować z licencjonowanym doradcą podatkowym, finansowym, lub prawnym przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupie nieruchomości.