The million $ question – co dalej z rynkiem?

Tytułem wstępu

Większość z nas oczekuje gotowych rozwiązań typu: inwestuj w metale, kupuj akcje spółki ABCD teraz, albo kupuj lub nie krypto. Podobnie jest w przypadku nieruchomości. Niektórzy oczekują zero-jedynkowej odpowiedzi, kupować czy nie. Niestety niektórym będę musiał sprawić zawód – nie mam pewności czy ceny wzrosną, czy spadną, czy też pozostaną w tym samym miejscu w najbliższej przyszłości. Przy okazji, licencjonowany agent real estate przewidując ceny przekracza swoje kompetencje i może nawet ryzykować utratę licencji. Nie piszę jednak dziś, aby tracić nasz wspólny czas i mam nadzieję, że to co mam do przekazania, będzie przydatne. Chętnie podzielę się aktualymi danymi a decyzje czy kupować lub sprzedawać teraz, czy poczekać pozostawię Państwu. I nie sugeruję tutaj, aby próbować przewidywać przyszłość, a raczej – tak jak już kilkakrotnie pisałem – w świetle danych spojrzeć przede wszystkim na swoją sytuację, potrzeby i możliwości.

Statystyki

Poniższe informacje dotyczą powiatów Sarasota i Manatee na Florydzie.

  • Średnia cena sprzedaży wszystkich typów nieruchomości rezydencyjnych w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 wynosiła odpowiednio: $462 489, $452 393 i $436 431 – ceny są wciąż znacznie wyższe niż przed rokiem, ale w ciągu minionych trzech miesięcy zanotowano ich spadki.
  • “Zapas podaży” (może trochę dziwne tłumaczenie “inventory”) – w trzech ostatnich miesiącach zapas podaży wzrósł wynosząc 1.47 miesiąca w czerwcu, 1.89 miesiąca w lipcu i 1.93 miesiąca w sierpniu.
  • Porównanie zapasu podaży z sierpnia 2021 do sierpnia 2022 pokazuje wzrost o 129%.
  • Wzrost liczby domów na sprzedaż “active listings” w sierpniu 2021 vs. w sierpniu 2022 to 41%.
  • Porównanie sprzedaży w trakcie realizacji w tych samych miesiącach / latach to spadek 7%.
  • Porównanie zakończonych transakcji, czyli domów sprzedanych (miesiące / lata jak wyżej) – spadek 14%.
  • Zmiana średniej ceny sprzedaży sierpień 2021 do sierpnia 2022 – wzrost 15%*

*Źródło danych statystycznych: Stellar MLS

Wnioski na koniec – mimo wszystko

Dane, które przytaczam są niewątpliwie przydatne, dla tych, którzy rozważają kupno nieruchomości; dają one jednak tylko podstawowy obraz rynku. Przy odrobinie chęci możemy je uzupełnić własnymi poszukiwaniami w zależności od potrzeb. Trzeba też mieć na uwadze to, że wszelkie trendy pokazane w statystykach mogą gwałtownie zmienić kierunek w efekcie np. nagłych zmian makroekonomicznych. Tego bez wątpienia doświadczamy w wyniku zmiany polityki FED i szybkiego podnoszenia stóp procentowych. Dlatego, tak jak powiedziałem na początku, statystyki warto znać i orientować się w sytuacji. Szalę decyzji powinny jednak – w świetle faktów – mimo wszystko przeważyć potrzeby i możliwości kupującego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *