To o domach warto wiedzieć

Dom jednorodzinny. Sarasota, Floryda – maj 2021.

Sąsiad mi mówił

Kiedy chciałbyś kupić dom albo zainwestować, warto decyzję oprzeć o fakty, a nie o tytuły internetowych artykułów, sensacyjne doniesienia, czy opinie sąsiada i to do tego wyrażone z pełnym przekonaniem! Wczoraj jeden z moich klientów zakomunikował, że do wiosny ceny domów spadną, bo znajomy mu tak powiedział. No cóż… ręce i nogi opadają. Zastanawiam się co jest psychologiczną podstawą takiego myślenia. Może po prostu to, że przyszłości rynku nikt nie jest w stanie przewidzieć, a w desperacji chcąc dokonać niemożliwego, kiedy sami nie mamy pojęcia co stanie się z rynkiem domów (bo jest to niemożliwe), chwytamy się brzytwy i… wierzymy w nawet często niefrasobliwie wyrażone opinie znajomych.

Warto znać dane

Nikt nie wie na pewno jakie będą ceny na rynku nieruchomości za tydzien, ze miesiąc, czy też “do wiosny”. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z obecnej sytuacji; twarde dane sę dostępne i obiektywne. Warto wiedzieć jak ceny domów kształtowały się historycznie. Dobrze jest rozumieć jaki wpływ na nasze obciążenia podatkowe ma wybór domu, w którym będziemy mieszkać, lub w który inwestujemy. Powinniśmy rozumieć jak nieruchomość zabezpiecza nas od inflacji. Następnie, na tej podstawie podejmować decyzję, a sąsiadowi pokiwać głową i miło się uśmiechnąć. Dlatego chciałbym dziś podzielić się kilkoma danymi z rynku nieruchomości na Florydzie, a konkretnie z gorących w ostatnich miesiącach rynków powiatów Sarasota i Manatee – w Sarasocie, w czerwcu 87% sprzedających otrzymało multiple offers.

Kilka danych o rynku – powiaty Sarasota i Manatee *

  • W lipcu 2021 liczba zakończonych transakcji spadła o 7.2% w porównaniu do roku ubiegłego.
  • Wszystkie sprzedaże (100%!) zostały sfinalizowane za oryginalną cenę z ogłoszenia lub wyższą.
  • W Manatee County ceny domów jednorodzinnych wzrosły o 19.8% w porównaniu z cenami rok temu i ich mediana w lipcu osiągnęła $430 000.
  • W Sarasota County wzrost cen rezydencji jednorodzinnych w tym samym okresie to 22.2% i mediana ceny to $400 000.
  • Na rynku mieszkań, ich ceny wzrosły w Sarasota County o ponad 31% i w Manatee County o blisko 14%.
  • Liczba domów dostępnych na rynku w obu powiatach spadła w 12 miesięcy o 65.7%.
  • Od chwili wystawienia domu lub mieszkania na sprzedaż do podpisania kontraktu zwykle mija tylko 5-6 dni.
  • Liczba transakcji w trakcie realizacji obniżyła się o 25.4% w przypadku rezydencji jednorodzinnych i o 22.3% w przypadku mieszkań / condominiums.

Jakie z tego wnioski?

Mając nawet kilka konkretnych danych i analizując swoją sytuację w ich świetle, wiem na czym stoję; mogę lepiej zrozumieć jakie są możliwości, jakie potencjalne korzyści, jakie ewantualne zagrożenia. Mogę też pokusić się o ocenę prawdopodobieństwa co do kierunku cen domów, ale nie jestem w stanie wiedzieć na pewno co stanie się z rynkiem w przyszłości; ani ja, ani nawet ludzie, którzy zawodowo zajmują się Real Estate od rana do wieczora. Ktoś kto “wie na pewno” i to do tego kiedy ceny spadną albo pójdą w górę, albo jest niekompetentny, albo jeżeli zawodowo zajmuje się real estate i ma odpowiednie kwalifikacje postępuje niezgodnie z etyką. Być może nawet łamie obowiązujące prawo.

Liczby, które podałem oczywiście nie załatwiają wszystkiego i służą jako przykład, ale nawet na podstawie tych kilku danych mogę mieć lepszy obraz sytuacji niż bez nich. Na przykład wiedząc, że domy sprzedają się za cenę z ogłoszenia lub wyżej w 100% wiem, że na tym rynku mam niewielkie szanse na negocjację ceny. Wiedząc, że kontrakty zawierane są w ciągu kilku dni od daty ogłoszenia, wiem, że jeżeli chcę kupić muszę działać w sposób szybki i zdecydowany. Dobry REALTOR® może pomóc doprowadzić transakcję do szczęśliwego zakończenia i umiejętnie wynegocjować inne aspekty transakcji, ale na obecnym rynku podejście typu: “płacę gotówką to 10% muszą mi opuścić” zwykle skazane jest na niepowodzenie.

*Dane statystyczne Realtor Association of Sarasota and Manatee.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *