Co to jest escalation addendum?

Kiedy koniecznie chcesz mieć tę kuchnię i ten dom często może pomóc escalation addendum.

Rynek sprzedających

Rynek nieruchomości, na którym jest tak duże zapotrzebowanie i tak wielu potencjalnych nabywców, że nie wystarcza domów na sprzedaż, wystawione na sprzedaż domy znajdują nabywców szybko – często w ciągu kilku dni – a sprzedający oferują domy “na swoich warunkach”, nazywamy rynkiem sprzedających. Wówczas to sprzedający dyktują warunki transakcji i często dostają większą kwotę niż wskazywałaby na to ogłaszana cena.

Floryda

Kiedy patrzę na rynek nieruchomości na Florydzie, zastanawiam się co jest tu teraz bardziej gorące, słońce czy rynek domów? W większości miejsc sprzedający w ciągu kilku dni otrzymują wiele konkurujących ze sobą ofert. W czerwcu tego roku rekordzistką była Sarasota! Jak informuje organizacja Florida Realtors, 87% sprzedających otrzymało więcej niż jedną ofertę. Sytuacja taka często prowadzi to tzw. price wars, czyli wojen cenowych. Co zatem robić jeżeli znajdziemy dom, który koniecznie chcemy kupić? Na przykład z taką kuchnią jak ten na zdjęciu powyżej, której małżonka (a może małżonek) nam nie odpuści?

Escalation Addendum może nam przyjść z pomocą

Escalation Addendum jest dokumentem, który dołączony do oferty pozwala kupującemu automatycznie podnosić cenę jeżeli sprzedający otrzyma ofertę lepszą cenowo niż nasza oferta. Potencjalny kupujący do oferty / kontraktu dołącza Escalation Addendum definiując w nim kwotę o ile chce podwyższyć ofertę w stosunku do najlepszej oferty jaką otrzymał kupujący oraz maksymalną kwotę jaka jest gotów za nieruchomość zapłacić.

Sprzedający zobowiązany jest działać w najlepszej wierze i przedstawiać kupującym rzeczywiste oferty, które otrzymał, z danymi konkurencyjnego chętnego lub chętnych nabycia sprzedawanej nieruchomości.

Moim celem nie jest wyjaśnienie wszystkich aspektów Escalation Addendum, a tylko ogólne zasygnalizowanie, że takie narzędzie istnieje. Trzeba też mieć na uwadze, że narzędzie to może być ryzykowne dla kupującego i przed jego podpisaniem najlepiej skorzystać z porady kompetentnego w dziedzinie nieruchomości prawnika. Muszę jeszcze podkreślić, że nie jestem prawnikiem, to co napisałem jest tylko informacją ogólną, mającą zasygnalizować, że takie narzędzie mamy do dyspozycji, kiedy bardzo nam zależy na kupnie nieruchomości. W przypadku konkretnej transakcji, aby dowiedzieć się jak i kiedy najlepiej stosować Escalation Addendum powinieneś zwrócić się do Twojego prawnika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *