Rynek sprzedającego. Czy i jak negocjować.

Sarasota, FL, maj 2021 – nowe domy najczęściej są sprzedawane zanim jeszcze pojawią się pracownicy firmy budowlanej.

Poznaj rynek, pytaj swojego agenta

Napiszę dziś kilka słów, które mam nadzieję przydadzą się tym, którzy zamierzają wkrótce kupić nieruchomość. Temat przyszedł mi na myśl, kiedy niedawno usłyszałem kilka wypowiedzi w temacie: kupno domu na Florydzie. Oto dwie przykładowe: “Płacę gotówką, to muszą mi sprzedać taniej“, “dziesięć procent to na pewno opuszczą“. Obie wygłosiły osoby, które są na samym początku poszukiwania idealnego domu / działki budowlaniej dla siebie i nie zdążyły jeszcze zapoznać się z obecną sytuacją na rynku.

Aby podejmować trafne decyzje, szczególnie w negocjacjach, najważniejsze jest zdobycie informacji oraz wiedza jak negocjować. Kiedy pracujesz z kompetentnym agentem, te informacje i wiedzę masz w zasięgu ręki, czy też telefonu. Twój agent codziennie śledzi rynek, każdego dnia rozmawia z kupującymi i sprzedającymi, zwykle ma za sobą wiele transakcji. Dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej i zdobyć przydatną informację od Twojego agenta, zanim wyrobisz sobie własne zdanie i wyrazisz definitywne opinie. Warto też sięgnąć do innych źródeł, aby zorientować się jeszcze dokładniej co w trawie – nieopodal Twojego przyszłego domu – piszczy.

Zaufanie

Aby współpraca z agentem, który szuka dla Ciebie domu przebiegała sprawnie i zakończyła się sukcesem, konieczne jest wzajemne zaufanie. Zaufanie zależy w znacznej mierze od źródła, skąd otrzymujemy informację. Kiedy źródłem jest agent, którego postrzegamy jako tego, który “chce zarobić prowizję“, możemy kwestionować w duszy to co słyszymy. Agent oczywiście pracuje po to, aby zarobić prowizję – to jest jego praca. Ale dobry agent jest wart tego wynagrodzenia (które nota bene pokrywa sprzedający) kiedy znajduje dla klienta dom, który korzystnie kupujesz. Możesz też poprosić o kontakt do kilku niedawnych klientów Twojego agenta i upewnić się, czy na pewno dobrze wybrałeś. Jeżeli zdecydowałeś się kupić dom, dobra współpraca z agentem, oparta na obustronnym zaufaniu, będzie dla Ciebie nieoceniona.

Jak z tymi negocjacjami

Zwykle trzymam się zasady “nigdy nie mów nigdy”, chociaż w przypadku domów w atrakcyjnych miejscach Florydy chciałoby się tak powiedzieć. Czyli, że wynegocjowanie 10% niższej ceny niż ogłaszana, na obecnym rynku, jest niemożliwe. Niemożliwe nie jest, ale generalnie obecny rynek jest rynkiem sprzedającego i to on dyktuje warunki. Jeżeli nieruchomość jest wyceniona rozsądnie, to zwykle sprzedaje się szybko, często nawet za cenę wyższą niż cena w ogłaszanej ofercie. Obserwowałem niedawno transakcję, gdzie mieszkanie wystawione za $200 000 zostało sprzedane za $170 000, 15% poniżej publikowanej oferty. Mieszkanie było pięknie wyremontowane, ale problem w tym, że podobne mieszkania w tym samym budynku przed remontem sprzedały się po około $130 000. Właściciel zgodził się na 15% obniżki tylko dlatego, że pierwsza oferta była mocno zawyżona.

Argument, że płacę gotówką, dziś na Florydzie jest po prostu słaby. Wielu kupujących płaci gotówką, a sprzedających taka oferta nie rzuca na kolana. Oczywiście, transakcja gotówkowa jest łatwiejsza do przeprowadzenia i zwykle szybsza w realizacji. Może ona być argumentem dla sprzedającego w wyborze oferty, ale nie będzie mieć wielkiego wpływu na obniżenie ceny. Sytuacja na rynku może się zmienić, a jeżeli tak będzie chętnie znów podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

Podsumujmy. Negocjować warto i trzeba zawsze. Należy jednak robić to umiejętnie z dobrym zrozumieniem rynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *